Pomoc dla osób posiadających kredyt we frankach szwajcarskich

WYROK TSUE WS. FRANKOWICZÓW czwartek (3 października) zapadł wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (C‑260/18) ws. kredytu frankowego państwa Kamila i Justyny Dziubak. Wyrok jest bardzo korzystny dla osób posiadających kredyty we frankach szwajcarskich i wkłada do rąk frankowiczów ważne argumenty do skutecznej walki z bankiem.

MOŻLIWOŚCI Po wyroku TSUE kredytobiorcy mogą się domagać dwóch rzeczy:

Po pierwsze ustalenia, że zaciągnięty przez nich kredyt to kredyt złotowy z oprocentowaniem LIBOR czyli tzw. "odfrankowania" kredytu.

W tym przypadku kredytobiorca otrzymałby umowę kredytu złotowego, ale z bardzo niskim oprocentowaniem, bo charakterystycznym dla franków szwajcarskich. Pod koniec września 2019 r. frankowy LIBOR 3M wynosił -0,76 proc., a dla przykładu złotowy WIBOR 3M już 1,72 proc. !

Po drugie unieważnienia całej umowy, jeśli jest to dla nich korzystniejsze.

W przypadku unieważnienia całej umowy konsekwencje procesowe takich orzeczeń mogłyby być przynajmniej dwie.

Wariant pierwszy to  zwrot przez bank nadwyżki rzeczywiście wpłaconej przez pożyczkobiorcę w stosunku do realnej wartości umowy. Tytułem przykładu, jeśli pożyczkobiorca wziął kredyt na 500 tys. zł, a wpłacił już 550 tys zł, wówczas bank zobowiązany byłby do zwrotu 50 tys. zł. Drugi wariant jest taki, że skoro to pożyczkobiorca uzyska wyrok sądu stwierdzający, że umowa jest nieważna, wówczas zmusza to bank do zwrotu wszystkiego tego co w czasie trwania umowy od pożyczkobiorcy otrzymał, czyli wszystkie raty kredytu. Natomiast, bank zwrotu pieniędzy, które otrzymał od klienta musiałby żądać w osobnym powództwie na zasadzie bezpodstawnego wzbogacenia.

PODSUMOWANIE Badania statystyczne mówią, że w Polsce na walkę w sądzie decyduje się jedynie ok 8% wszystkich frankowiczów. Po wydaniu komentowanego orzeczenia z pewnością ilość spraw w sądzie wzrośnie, a wraz z nimi wydłuży się czas rozpoznawania spraw. Doświadczenie podpowiada, że banki z własnej woli należnych pieniędzy swoim klientom nie oddadzą, więc trzeba liczyć się ze złożeniem odpowiedniego pozwu w sądzie.

Adwokat dr n. pr. Szymon Solarski zaprasza do kontaktu wszystkie osoby zainteresowane pomocą w rozwiązaniu swoich problemów z kredytem we frankach szwajcarskich oraz na analizę dostępnych metod prawnych.

Potrzebujesz porady prawnej ?

Zapraszam do kontaktu

 

adwokat-dr-szymon-solarski

Adwokat
dr Szymon Solarski

+48 601 408 511

Kancelaria Adwokacka.
Adwokat Zabrze, Katowice

szymon.solarski@adwokatura.pl

2019 Adwokat dr Szymon Solarski | Polityka prywatności | Design Nillo

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ich. Dowiedz się więcej

Rozumiem