Pozew o rozwód, co napisać ?

POZEW O ROZWÓD

Pozew o rozwód należy wnieść do sądu okręgowego, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne miejsce zamieszkania. Pod warunkiem jednak, że w tym okręgu nadal stale przebywa chociaż jedno z nich. Gdy jednak żadne z małżonków nie mieszka w tym okręgu, wtedy właściwym jest sad miejsca zamieszkania pozwanego. A gdy i takiego nie można ustalić miejsca zamieszkania powoda. 

Wpis sądowy

W sprawie o rozwód jest wpis stały w kwocie 600 zł. Można wnieść go albo na rachunek bankowy sądu albo opłacić pismo znakami opłaty sądowej. Znaki można kupić w kasie sądu.

Kiedy sąd orzeknie rozwód?

Aby sad mógł orzec rozwód muszą zajść dwie przesłanki pozytywne i nie może zajść, żadna z przesłanek negatywnych. Do przesłanek pozytywnych zaliczamy:

  • zupełny rozkład pożycia małżeńskiego,
  • trwały rozkład pożycia małżeńskiego.

Zupełny rozkład pożycia następuje wtedy gdy ustają między małżonkami więzy psychologiczne, fizyczne i ekonomiczne. Sprowadza się to do tego, że małżonkowie nie żyją ze sobą, łączące ich uczucia wygasły, nie prowadzą wspólnie gospodarstwa domowego.

Rozwodu nie orzeka się gdy miałoby przez to ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków. Jak również wtedy gdy orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Rozwodu nie orzeka się również wtedy gdy wystąpił o to małżonek wyłącznie winy rozpadowi pożycia małżeńskiego. Przy czym od tej zasady istnieją poważne wyjątki.

Ważne ! Sąd może skierować sprawę rozwodową do mediacji. Robi tak gdy widzi szanse na „uratowanie” związku małżeńskiego.

Żądanie pozwu

W pozwie o rozwód powód żąda rozwiązania małżeństwa poprzez orzeczenie rozwodu. Można orzec rozwód z winy jednego z małżonków, z winy obydwojga małżonków lub bez orzekania o winie. Wszystko zależy od sytuacji faktycznej. Warto w pozwie zamieścić także żądanie udzielenie zabezpieczenia w sprawie np. alimentów, władzy rodzicielskiej lub kontaktów z dzieckiem.

Uzasadnienie

W uzasadnieniu trzeba zwięźle ale dokładnie i szczegółowo podać okoliczności zawarcia małżeństwa oraz rozpadu pożycia małżeńskiego. Podać czy ze związku małżeńskiego pochodzą jakieś dzieci, ich wiek i sytuację życiową.

Podpisy

Pozew powinien być podpisany przez powoda lub jego przedstawiciela. Musi zawierać datę i miejsce sporządzenia.
 

Potrzebujesz porady prawnej ?

Zapraszam do kontaktu

 

adwokat-dr-szymon-solarski

Adwokat
dr Szymon Solarski

+48 601 408 511

Kancelaria Adwokacka.
Adwokat Zabrze, Katowice

szymon.solarski@adwokatura.pl

2019 Adwokat dr Szymon Solarski | Polityka prywatności | Design Nillo

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ich. Dowiedz się więcej

Rozumiem