WESELE A KORONAWIRUS ?
Czy obecnym czasie pandemii koronawirusa narzeczeni, którzy decydują się na odwołanie lub odłożenie w czasie ślubu oraz wesela mogą liczyć na wsparcie prawa ?
Odwołanie ślubu lub innych uroczystości jak chrzciny, urodziny, imieniny, organizowane w restauracji oraz wszelkich innych umów im towarzyszącym jak np. usługi fotografa, zespołu muzycznego, kateringu itd., jest możliwe z powodu wystąpienia pandemii Covid-19, nawet wówczas, gdy nie zgadza się na to druga strona.
Na pomoc narzeczonym przychodzi instytucja opisana w art. 357 ze zn. 1 Kodeksu cywilnego - tzw. klauzula rebus sic stantibus.
Wedle tego przepisu możliwa jest zmiana umowy, a nawet jej rozwiązanie, wówczas gdy:
1.nastąpiło nieprzewidziane zdarzenie,
2.jego wystąpienie czyni niemożliwym lub znacznie utrudnionym zrealizowanie umowy,
3.strony nie są w stanie przeciwdziałać temu zdarzeniu.
Już na pierwszy rzut oka widać, że powszechna pandemia koronawirusa, wprowadzone przez rząd obostrzenia oraz ogólna obawa o nasze życie i zdrowie wpisują się we wskazaną klauzulę i stanowią siłę wyższą.
Czy trzeba iść do sądu?
Konieczne jest wytoczenie tzw. powództwa o ukształtowanie, tj. o zmianę zobowiązania lub jego rozwiązanie.
Warto przy tym pamiętać, że jeśli druga strona umowy jako pierwsza złożyła pozew w tym zakresie, np. o zapłatę za nieuregulowane należności – żądania zmiany treści umowy będzie można zawrzeć w powództwie wzajemnym.
W razie wątpliwości, w tym analizy zawartej umowy oraz prawnych możliwości zapraszam do kontaktu.